Dr. Vakoch a téma egyik fő előadójaként fejtette ki véleményét:
− A vallásos hit a világ nagy részén semmit nem veszítene erejéből akkor sem, ha kiderülne, nem kizárólag a Földön van értelmes élet és végérvényesen bebizonyosodna, hogy a kék bolygó élőlényeit nem jelenlegi formájukban teremtették, hanem évmilliárdnyi evolúció eredményei. Persze ekkora kihívással még nem kellett szembesülnie a vallásos közösségeknek, de végül az egyházi vezetők megtalálnák a módját, hogy feloldják az ellentéteket, és bebizonyítsák, a földi és a földönkívüli élet nem zárja ki egymást. – mondja Vakoch.
Nem mi vagyunk az univerzum központjában
A Biblia, a Korán és a többi nagy vallás szent könyvei mind azt hangsúlyozzák, hogy Isten megteremtette a világot, benne a Földet, és végül magát az embert, de szó sem esik más bolygókról, pláne azok lakóiról. Ezért aztán az idegenek felfedezése − legyenek azok csak mikrobák a Marson, vagy akár egy idegen civilizáció a Naprendszeren túl − alapjaiban rengethetné meg a vallásos hitet.
A XX. század elején az úgynevezett „Marsi csatornák” felfedezése után még a tudósok egy része is abbéli meggyőződésének adott hangot, hogy azok az intelligens élet nyilvánvaló bizonyítékai. 1996-ban pedig, amikor kutatók bejelentették, hogy egy Marsról származó meteoriton mikrobák fosszíliáit találták meg, Bill Clinton, az USA akkori elnöke még egy nemzetközi sajtótájékoztatót is összehívott, amelynek az lett a végkicsengése, hogy másutt is van élet az univerzumban.
Ma már pontosan tudjuk, hogy egyik eset sem okozott vallási aggályokat, a legutóbbi felfedezések pedig tovább erősítik ezt a tendenciát: A tudósok napjainkra már több, mint 700 olyan bolygót katalogizáltak a naprendszerünkön túl − és több ezer vár további megerősítésre − amelyek megfelelő méretűek, sziklás a felszínük, és egy, a mi Napunkhoz hasonló csillag körül, az úgynevezett „lakható zónában” keringenek, tehát a víz folyékony formában is létezhet a felszínükön, vagyis kialakulhatott rajtuk az életnek valamilyen formája.
A földönkívüli élet nem zárja ki az Istenben való hitet
A Római Katolikus Egyház három éve öt napos konferenciát szervezett, amelynek témái az élet eredete, a földönkívüli élet lehetősége és az ezekkel kapcsolatos teológiai kérdések voltak. A tudományos találkozó jól jelzi XVI. Benedek pápai programját, melynek a hit és az értelem közötti kapcsolat erősítése az egyik deklarált célja. − Az élet eredetére és a földön kívüli életformákra vonatkozó kérdések nagyon helyénvalóak és komoly megfontolást érdemelnek. − nyilatkozta a szimpózium sajtótájékoztatóján, 2009. november 10-én José Gabriel Funes csillagász-pap, a Vatikáni Csillagvizsgáló igazgatója.
A modern tudomány eredményei felé való nyitás irányába mutatott a jezsuita Funes egy emlékezetes 2008-as nyilatkozata is, melyet a vatikáni L'Osservatore Romano nevű lapnak adott. Ebben az argentin tudós-pap kijelentette: − A földön kívüli életformákban − akár az intelligens élet lehetőségében − való hit nem zárja ki az Istenben való hitet. Ha ugyanis kizárnánk ennek lehetőségét, az olyan lenne, mintha korlátoznánk Isten teremtő szabadságát. − érvelt „A földönkívüliek a barátaim” című interjúban.
Isten többi gyermeke?
Felmérések szerint az esetleges hír, hogy nem vagyunk egyedül a világegyetemben, az emberek nagy részét nem érné sokk-ként. A világ lakosságának 40, az Egyesült Államokban pedig az emberek 57%-a hisz abban, hogy a Földön kívül is van intelligens élet, csak azt még nem fedeztük fel.
− Ha kimész az utcára és megkérdezed az embereket erről, a legtöbben igennel válaszolnak. – mondja Robert Sawyer, sci-fi szerző, aki szintén részt vett a beszélgetésen − Vagyis a földönkívüliek létezésének ténye szépen beépülne a világ vallásaiba.
Dr. Doug Vakoch SETI kutató további példaként említette Hal Ostrander, baptista teológust, a grúz egyház egyik vezetőjét, aki ugyan nyíltan tagadja az evolúció elméletét, de a földönkívüli élet létével nincs problémája: − Attól még, mert Istennek több gyermeke is van, mi semmivel sem leszünk kevésbé kedvesek számára.
Idegen civilizációk látogatói
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése